top of page
rekonstrukce

Rekonstrukce

renovace budovy slovy Lukáše a Evy Blažkových

„Dům z konce 19. stol. byl zničený, přestavěný na VŠ koleje, původní plasticita fasády byla výrazně redukována, nárožní věž byla snesena, taktéž rizality střechy. Uvnitř se nezachovaly žádné původní prvky (dveře, detaily,..) Výzvou bylo rehabilitovat dům z doby historismu, tak aby sloužil současným potřebám, zapadl do kontextu památkové rezervace a zároveň byl současný. Proto jsme volili radiální nové prostorové uspořádání uvnitř, a nárožní věž je novodobě tvarovaná, nikoliv replika.“

počátky projektu

„Na udělení stavebního povolení byly do hrubé studie cca 2 měsíce, pracovali jsme tedy rychle a pod tlakem. Proces přenosu myšlenky do plánů děláme jako architekti standardně. Volili jsme konzervativní řešení. Následná realizace byla zdařilá, Stavební firma pracovala dobře. Něco málo se nepovedlo, např. vnitřní zábradlí, ale k vzhledem k covidové situaci to v celku dopadlo dobře.“

3.png

1898–1899

budova postavena v letech

1.png

70 milionů Kč

cena rekonstrukce

2.png

květen 2019

začátek stavebních prací

4.png

1 462,7 m²

užitná plocha budovy

trendy a vlivy

„Budova se od spodu nahoru zintimňuje. Dole více veřejná, nahoře více soustředěná. Nechali jsme na sebe působit náladu konce 19. století. Zároveň jsme budovu prosvětlili. Vizuálně je schodiště průhledné díky příčným průzorům.  Okna jsou na schodišti jaksi samozřejmá. Původní charakter schodiště byl tmavý prostor, který dělí dispozici na dvě křídla. My schodiště otočili (podesty jsou prohozeny za mezipodesty, pozice schodiště je totožná) a tím vzniklo obíhací schodiště, které dispozici naopak spojuje.“

po rekonstrukci

vzhled budovy po
rekonstrukci 2018–2021

Budova, která do nedávna sloužila jako koleje, byla v roce 2016 na základě rozhodnutí rektora UP přidělena Cyrilometodějské teologické fakultě.

V roce 2018 započala rekonstrukce, kterou se i přes komplikace způsobené epidemiologickou situací podařilo na počátku roku 2021 dokončit.

„Důraz byl kladen na materiálovou konzervativnost, která je v souladu s budovou. Tedy dobou konce 19. století. Nachází se zde dřevěné parkety na podlahách, kultivované dveře, zábradlí a jednotný nábytek. Z exteriéru mimo omítku jednotící tmavohnědý plech na arkýř, rizalizové atiky, vstupní dveře a nárožní ocelovou věž.“

© 2024  Klára Štěpánková | Multimediální projekt | CMTF UP Olomouc

bottom of page